Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku

im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego

Get Adobe Flash player

Strzał w dziesiątkę. 10-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Powiększ tekst
12 listopada 2014 r. uczniowie klasy III „aw”, pod opieką pani Małgorzaty Jarmocik, udali się do Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku, aby uczestniczyć w uroczystym otwarciu wystawy „Strzał w dziesiątkę. 10-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej”

 

"Strzał w dziesiątkę" to wystawa ukazująca drogę Polski do UE z perspektywy dekady członkostwa w europejskiej wspólnocie, inicjatorem przedsięwzięcia jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z Centrum Dokumentacji Europejskiej w Lublinie i Muzeum UMCS, pod patronem honorowym Ministra Spraw Zagranicznych.

Podzielona na 20 dużych plansz ekspozycja w atrakcyjny i dostępny sposób prezentuje historię integracji europejskiej. Co ciekawe, opowieść ta rozpoczyna się… 4 kwietnia 966 roku, gdy Polska po raz pierwszy dokonała historycznego wyboru. Na wystawie można również oglądać oryginalne dokumenty z czasów przedakcesyjnych, wybrane gadżety polskiej prezydencji, a także pamiątki związane z okresem przed 1 maja 2004 roku.

 

Wystawa ta ma charakter objazdowy i gości na kilku uczelniach bądź innych instytucjach, w których mają siedzibę Centra Dokumentacji Europejskiej w całej Polsce.

Wystawa odwiedziła już kilkanaście miast w całej Polsce – Warszawę, Lublin, Zamość, Łódź, Ustkę, Słupsk, Olsztyn, Bydgoszcz, Gdańsk.

 

W Białymstoku można ją obejrzeć w holu wystawowym Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia (parter) przy ul. M. Skłodowskiej–Curie 14A.

 

Po otwarciu wystawy udaliśmy się do Audytorium im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, aby wysłuchać wykładu dotyczącego członkostwa Polski w Unii Europejskiej prowadzonego przez dr Iwonę Wrońską z udziałem przedstawicieli Koła Naukowego Prawa Europejskiego Wydziału Prawa w Białymstoku.

 

Jeszcze przed otwarciem wystawy udało nam się zwiedzić Bibliotekę. Uczniów najbardziej zainteresowała Czytelnia Zbiorów Specjalnych oraz Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.