Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku

im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego

Get Adobe Flash player

Konkurs budowlany rozstrzygnięty! Nasi uczniowie odnieśli kolejne sukcesy!

Powiększ tekst

Dniu 19 kwietnia  naszej szkole odbył się finał V Edycji Regionalnego Konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.  Został on zorganizowany w ramach projektu  „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość”.  Konkurs współfinansowany był przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz firmy: JAZ-BUD,  Kombinat Budowalny, Mark-Bud.

Wzięli  w nim udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, kształcących się w zawodach budowlanych z województwa podlaskiego i mazowieckiego. Finaliści konkursu  wcześniej przeszli eliminacje szkolne w swoich macierzystych szkołach. Celem konkursu było podnoszenie poziomu wiedzy budowlanej , doskonalenie umiejętności praktycznych w wybranym zawodzie i popularyzacja dobrych praktyk w nauczaniu.  Finaliści rywalizowali w trzech konkurencjach budowlanych. Podczas konkursu uczniowie mogli dzielić się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi zaś nauczyciele metodami i formami nauczania.

Oto najlepsi uczniowie w poszczególnych konkurencjach:

Kategoria: Technologia systemów suchej zabudowy:
 I miejsce - Patryk Trzeszczkowski – uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim
 II miejsce - Łukasz Sokołowski - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku
 III miejsce – Cezary Ziarkiewicz - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce

Kategoria: Technologia robót malarsko-tapeciarskich:
 I miejsce - Sebastian Dancewicz - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku  
 II miejsce - Przemysław Wierzbicki - uczeń Augustowskiego Centrum Edukacyjnego
 III miejsce - Karol Balczun – uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku

Kategoria: Technologia robót posadzkarsko – okładzinowych:
 I miejsce - Krzysztof Smyk - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
 II miejsce - Damian Sadowski - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
 III miejsce - Patrycja Bachmura - uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce  

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo, życzymy sukcesów. Do zobaczenia za rok.

Nowe warsztaty w naszej szkole otwarte!

Powiększ tekst

19 kwietnia 2018r. to szczególna data w historii szkoły. 

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w obecności p. dyrektor Izabeli Popławskiej i ucznia - zdobywcy prestiżowej nagrody szkolnej- Ignaś 2017, dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi i tym samym inaugurował działalność warsztatów szkolnych. Po nowo otwartych warsztatach gości oprowadzili uczniowie, którzy opowiedzieli o specyfice wykonywanych przez nich zawodów, jak również o pasji do przyszłych zawodów. W uroczystości wzięli udział szefowie firm patronackich, dyrektorzy firm budowlanych, w których uczniowie odbywają zajęcia praktyczne, dyrektorzy szkół zawodowych.

W  rozwoju każdej szkoły zawodowej ważna  jest współpraca  z  firmami  i  zakładami  pracy, które  kształcą swoich przyszłych pracowników, dlatego też współpracujemy z ponad 50. firmami. Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe w  białostockich firmach budowlanych pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z Mark-budu, JAZ-BUD-u,  Kombinatu Budowlanego, Stowarzyszenia dekarzy i u rzemieślników.  Dobre  i  fachowe  kształcenie  zawodowe  ma  przyszłość, a  dotychczasowe  doświadczenie,  sprawia,  iż  szkoła podejmuje  wspólne działania na rzecz rozwoju  uczniów. Przykładem takich działań jest stworzenie 6. klas  pod patronatem  znaczących firm: Blachotrapez, Fakro, Prefbet Śniadowo, Związek Polskie Okna i Drzwi . Rola  firm patronackich jest bardzo duża, ponieważ wspierają kształcenie  młodzieży  poprzez doposażanie warsztatów, zapewnienie uczniom  odzieży roboczej na zajęcia praktyczne, organizowanie szkoleń, podczas których młodzież zapoznaje  się z najnowszymi technologiami i otrzymuje certyfikaty. Firmy organizują wycieczki dydaktyczne, podczas których uczniowie zdobywają przydatną wiedzę na temat działalności zakładów pracy, a także możliwości swojej przyszłej kariery zawodowej. Fundują  również stypendia motywacyjne dla najlepszych uczniów w zawodzie, nagrody rzeczowe, staże zawodowe.

Wszystkie wymienione działania  są potwierdzeniem, że firmy mają duży wpływ  na kształcenie młodzieży, a  jednocześnie szkoła może poznać oczekiwania pracodawców i się do nich dostosować. Również dzięki fachowemu i merytorycznemu wsparciu ze strony nauczycieli przedmiotów zawodowych,  uczniowie  odnoszą sukcesy: mistrz Polski dekarzy ,I miejsca w zawodzie murarz, posadzkarz, sucha zabudowa, malarz. Ponadto  wykorzystują swoje  praktyczne umiejętności, remontując szkolne pomieszczenia. W ciągu 5 lat  wyremontowali 25 pomieszczeń.

Dzięki nowym warsztatom w znacznym stopniu polepszą się warunki nauki uczniów w zawodach: monter robót wykończeniowych w budownictwie , murarz-tynkarz, dekarz. Będzie tu  miejsce nie tylko na rozwijanie  umiejętności praktycznych, ale także na szkolenia prowadzone przez firmy, poznawanie nowych produktów i technologii oraz  rywalizowanie i dzielenie się dobrymi praktykami. W nowych warsztatach znajdzie się również miejsce do nauczania nowego zawodu - monter stolarki budowlanej oraz monter sieci i instalacji sanitarnych, które to zawody  znalazły się w ofercie szkoły i będą nauczane od września 2018r.

Zaraz po uroczystościach otwarcia  w nowych pomieszczeniach odbyła się V edycja regionalnego konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty

Został on zorganizowany w ramach projektu  „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość”.

 

Finał Centralnego V Edycji Regionalnego Turnieju Budowlanego „Nowoczesne budownictw wokół nas”

Powiększ tekst

19 kwietnia 2018 r. odbędzie się także finał centralny V Edycji Regionalnego Turnieju Budowlanego „Nowoczesne budownictw wokół nas”.
Uczniowie będą rywalizować w trzech konkurencjach:
- technologia systemów suchej zabudowy,
- technologia robót malarskich,
- technologia robót posadzkarsko-okładzinowych.

Podsumowanie turnieju i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 15.30.

19 kwietnia 2018r. o godzinie 10.00 odbędzie się w naszej szkole uroczyste otwarcie warsztatów szkolnych przez Pana Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Szkolenie firmy Gerda

Powiększ tekst

W dniu 06.03.2018r uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu przeprowadzonym przez firmę GERDA z zakresu montażu stolarki drzwiowej w ramach kampanii Dobry Montaż. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w prezentacji multimedialnej i  pokazie praktycznym pogłębiając swoją wiedzę zawodową.

Nauczyciele i uczniowie składają serdeczne podziękowanie za przeprowadzone szkolenie.

 

WARSZTATY SZKOLNE

Powiększ tekst

Kształcenie zawodowe jest obecnie jedną z ważniejszych dziedzin edukacji. Rozwój nowoczesnych technologii budowlanych rodzi potrzebę ustawicznego kształcenia i dokształcania ludzi związanych z tą branżą. Na rynku pracy poszukiwani są przede wszystkim pracownicy wykwalifikowani. Dlatego przyszli budowlańcy powinni być jak najlepiej przygotowani do oczekiwań inwestorów co do standardów i jakości prac budowlanych.

W naszej szkole zostały stworzone szkolne warsztaty budowlane. Powstały one przy wsparciu zaprzyjaźnionych białostockich firm, takich jak: Kombinat Budowlany, Jaz-Bud oraz Mark-Bud. Są one integralną częścią szkoły oraz doskonałym miejscem do praktycznej nauki zawodu.

Czytaj więcej: WARSZTATY SZKOLNE