Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku

im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego

Get Adobe Flash player

Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość

Powiększ tekst

Projekt „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość” jest współfinansowany przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku w ramach grantu na realizowanie projektu w roku 2014. Organizatorem jest Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego ul. Antoniuk Fabryczny 40, 15-741 Białystok


Koncepcja projektu to rozbudowana forma działań, która powstała z myślą o podniesieniu atrakcyjności szkolnictwa zawodowego poprzez:

1) promocję szkolnictwa zawodowego w środowisku młodzieży szkół gimnazjalnych, których organem prowadzącym jest Miasto Białystok z ukierunkowaniem na ukazanie korzyści wynikających z nauki zawodów w branży budowlanej, 

2) stworzenie płaszczyzny umożliwiającej bezpośredni kontakt ucznia zdolnego z firmami oferującymi nowoczesne systemy i technologie stosowane w budownictwie.

- nawiązanie współpracy i czynne zaangażowanie w proces edukacyjny firm z grona liderów branży budowlanej, która zapewni rozwijanie kompetencji zawodowych uczniów ZSZ Nr 5 w obszarze wiedzy i praktycznych umiejętności w trakcie realizacji cyklu szkoleń tematycznych

Współpraca I) Przeprowadzeniu kilkudniowych szkoleń w okresie ferii zimowych (od 25 stycznia do 8 lutego 2014r) dla grupy około 12 uczniów naszej szkoły w profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych zaproszonych do współpracy firm z branży budowlanej,

- technologia robót malarskich - firma Tikkurila. Najlepsi uczniowie ZSZ Nr 5 uczestniczyli w 3 dniowym wyjeździe szkoleniowym Pierwszego dnia zwiedzili Lublin i byli na Majdanku, a drugiego i trzeciego dnia czynnie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w ośrodku szkoleniowym firmy Tikkurila w Dębicy.

- technologia robót posadzkarskich – firma CEDAT

Najlepsi uczniowie ZSZ Nr 5 uczestniczyli w 2 dniowym wyjeździe szkoleniowym Pierwszego dnia zwiedzili zamek w Malborku oraz Gdańsk, a drugiego dnia czynnie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w ośrodku szkoleniowym firmy CEDAT w Gdańsku.

Współpraca II) Współpracy przy realizacji cyklu szkoleń tematycznych odnośnie nowoczesnych systemów i technologii stosowanych w budownictwie, dla grupy około 12 uczniów na jednym szkoleniu,  organizowanych na terenie ZSZ Nr 5 w Białymstoku w miesiącach luty - marzec 2014 r.

- technologia robót malarskich - Ta sama grupa uczniów będących na wyjeździe do Dębicy uczestniczyła w wykładzie w  sali multimedialnej ZSZ Nr 5 w Białymstoku. Szkolenie prowadzone było przez doradcę technicznego firmy Tikkurila. Uczniowie dyskutowali o praktycznych aspektach wykonywania robót malarskich, m.in. o trudnościach i popełnianych błędach.

- technologia robót posadzkarskich - Ta sama grupa uczniów będących na wyjeździe do Gdańsku wzięła udział w szkoleniu w warsztatach szkolnych ZSZ Nr 5 w Białymstoku. Warsztaty prowadzone były pod ścisłym instruktarzem przedstawicieli firmy CEDAT. Uczniowie na bieżąco rozwiązywali wspólnie i przy pomocy profesjonalistów bieżące trudności podczas wykonywania praktycznego zadania.

- technologia systemów suchej zabudowy – firma Knauff - Najlepsi uczniowie ZSZ Nr 5 uczestniczyli w szkoleniu w warsztatach szkolnych ZSZ Nr 5 w Białymstoku. Informacji wykonywaniu prac z technologii suchej zabudowy udzielał Product Manager Pan Jerzy Porzeziński z firmy Knauf. Uczniowie wykonując zadanie praktyczne korzystali z wiedzy i wieloletniego doświadczenia profesjonalisty.

3) aktywizację uczniów szkół ponadgimnazjalnych, poprzez zdrową rywalizację w trakcie konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas”

Konkurs jest dwustopniowy i odbywa się w takich konkurencjach jak

 • I konkurs: technologia robót malarskich
 • II konkurs: technologia robót posadzkarskich
 • III konkurs:  technologia systemów suchej zabudowy

Do udziału w konkursie zgłosiły się szkoły:

- organizator: ZSZ Nr 5 im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białymstoku (3 konkurencje)

- Augustowskie Centrum Edukacyjne ZSZ Nr 1 (3 konkurencje)

- ZSZ Nr 2 im. 5 PUZ w Ostrołęce (3 konkurencje)

- Zespół szkół Technicznych w  Suwałkach (jedna konkurencja)

- ZSZ Nr 1 im. M.J.K. Piłsudzkiego w Bielsku Podlaskim (jedna konkurencja)

 

6 marca 2014 r. odbył się I etap konkursu – eliminacje wewnątrzszkolne – test teoretyczny dla danej konkurencji

Na podstawie wyników przesłanych przez szkoły uczestniczące wyłoniono finalistów konkursu, którzy zakwalifikowali się do II etapu - konkurs praktyczny dla danej konkurencji, który odbył się w warsztatach szkolnych ZSZ Nr 5 w Białymstoku

Uczestników finału konkursu oceniało jury w składzie:

 • Pan Remigiusz Żurawski (z firmy Tikkurila Polska S.A.)
 • Pan Piotr Sieczko (z firmy CEDAT Sp. z o.o.)
 • Pan Grzegorz Sieńko (z firmy Knauf)
 • Pan Józef Bolek (z firmy PPUH Kombinat Budowlany Sp. z o.o.)

Spośród uczestników konkursu jury wyłoniło następujących zwycięzców:

1. Konkurencja technologia robót malarskich

 • I miejsce - Mateusz Kuźma z ZSZ Nr 5 w Białymstoku
 • II miejsce - Kamil Kiliszek z ZSZ Nr 5 w Białymstoku
 • III miejsce - Michał Szugzda z ZSZ Nr 5 w Białymstoku

2.Konkurencja technologia robót posadzkarskich

 • I miejsce - Dawid Dzieszko z ACE ZSZ Nr 1 w Augustowie
 • II miejsce - Radosław Popko z ZSZ Nr 5 w Białymstoku
 • III miejsce - Krzysztof Dawid z ZSZ Nr 2 w Ostrołęce

3. Konkurencja technologia systemów suchej zabudowy

 • I miejsce - Paweł Dudaryk z ZSZ Nr 5 w Białymstoku
 • II miejsce - Michał Kozłowski z ZSZ Nr 5 w Białymstoku
 • III miejsce - Rafał Malinowski z ZSZ Nr 1 w Bielsku Podlaskim

W części plastycznej konkursu, kierowanej do szkół gimnazjalnych wyróżnienie otrzymała Monika Korzeniecka uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 8 w Białymstoku, obecna na uroczystości wraz z opiekunem p. Haliną Siepko.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz ich opiekunom !!!

Szkoła wysoko ceniąc współpracę z kluczowymi przedsiębiorstwami z branży budowlanej, serdecznie dziękuje Dyrekcji firmy Tikkurila Polska S.A., CEDAT Sp. z o.o., Knauf, PPUH Kombinat Budowlany Sp. z o.o. oraz P.P.U. MARK-BUD sp. z o.o. za okazane zaangażowanie, profesjonalizm oraz wsparcie w realizacji konkursu. 

Pomysł i koordynacja projektu: mgr inż. Aneta Pełszyńska

Realizacja: mgr inż. Aneta Pełszyńska, mgr inż. Andrzej Szupica